Muzyka a rozwój dziecka

flute player g845da687c 640Muzyka jest z nami właściwie od zarania dziejów. O tym, że korzystnie wpływa ona na rozwój dziecka, mówi się nie od dziś. Potwierdzają to zrealizowane badania naukowe. Zastanówmy się więc, czemu dobrze jest od najmłodszych lat zapoznawać dziecko z muzyką.

Muzyka koi nerwy

Muzyka zajmuje ważne miejsce w życiu nas wszystkich. Towarzyszy nam już w pierwszych momentach życia, bowiem obcujemy z nią prawie w każdym miejscu. Wywołuje rozmaite emocje, tak samo szczęście, jak i przygnębienie. Może też wprawiać w nostalgiczny nastrój. Udowodniono też wyciszającego oddziaływania utworów muzycznych. Granie na instrumencie we wczesnym dzieciństwie pomaga w redukowaniu agresywnych zachowań.

Pozyskiwanie wiedzy staje się prostsze z muzyką

Muzyka stanowi też doskonały bodziec motywujący do przyswajania wiedzy, pomagający uzyskiwać w niej lepsze wyniki. Tak samo gra, jak i słuchanie muzyki korzystnie wpływa na rozwój mózgu.Umuzykalnianie dziecka usprawnia umiejętności komunikacji i przyśpiesza naukę czytania. Wspiera też naukę przedmiotów matematycznych i języków obcych. Dodatkowo ćwiczenia muzyczne to wspaniała forma spędzania wspólnych chwil i zabawy.

Kiedy zacząć umuzykalnianie?

figure g726e3bd56 640Kontakt z muzyką człowiek ma już podczas życia płodowego. Już wówczas rozróżniamy rozmaite dźwięki, zarówno te pochodzące z organizmu matki, lecz także z otoczenia. Słuch to zmysł, jaki wykształca się jako jeden z pierwszych. W związku z tym umuzykalnianie dziecka może zacząć się już w ciąży. Słuchanie uspokajającej muzyki korzystnie wpływa też na maleństwo.

Noworodkom, oprócz kołysanek, można też włączać utwory klasyczne, mając na uwadze, by o właściwym dopasowaniu głośności. Z biegiem czasu malec zaczyna samo tworzyć brzmienia, klaskając bądź stukając. W ten sposób utrwala poczucie rytmu. Następnie zaczyna się przygoda z melodią, która może być odtwarzana lub samodzielnie skomponowana. Etap przedszkolny oraz wczesnoszkolny to świetny czas, by rozpocząć nauczanie grania na instrumencie. Młody człowiek przywyka dzięki temu do regularnych ćwiczeń, odczuwając jednocześnie wielką radość z tworzonych przez siebie brzmień. Trzeba jednak pamiętać, że co prawda muzyka w życiu dziecka odgrywa bardzo ważną rolę, to nigdy nie należy go do niej namawiać na siłę. Wówczas osiągniemy efekt zupełnie inny od planowanego.

Background Image

Header Color

:

Content Color

: