Kilka uwag o graniu na gitarze

guitar gc5860a0f0 640Liczne grono młodych ludzi śni, by umieć grać na gitarze elektrycznej. To raczej ciężki aparat, aczkolwiek dzięki zawziętości i częstym lekcjom, możliwe jest sprawnie zapamiętać najważniejsze techniki posługiwania się gitarą. Dobrze jest też mieć pod ręką w przydatne akcesoria.

Jak rozpocząć?

Nim rozpoczniemy edukację gry, warto dobrze obyć się z dźwiękami, jakie dają gitary elektryczne. Osoby rozpoczynające mogą dodatkowo nabyć różnego rodzaju akcesoria wspomagające granie. Pomocny może okazać się przykładowo kapodaster do gitary (https://muzyczny.pl/120076g_Gitary-Kapodastry.html - sprawdź tutaj) który stosuje się, by zwiększyć tonację, na skutek dokładnego przyciśnięcia strun do podstrunnicy w pobliżu pożądanego progu.

Najpowszechniejsze sposoby gry

Podobnie ukulele tenorowe np. https://muzyczny.pl/198138g_Gitary-Ukulele-Ukulele-tenorowe.html, jak i gitara elektryczna, ma sporo metod grania. Pośród tych najpopularniejszych sytuuje się przykładowo legato. Chodzi tu o tego typu zespalanie brzmień, by gładko przepływały między sobą.

Następną metodą stał się tapping. Opiera się ona na wydobywaniu brzmienia na danym progu, wykorzystując przy tym palec prawej ręki, z reguły trzeci. Rozmaite warianty tej metody stanowią świetne treningi, umożliwiające ugruntowanie umiejętności gry na gitarze elektrycznej.

Należy również nadmienić o tzw. sweepingu, związanym z fonacją gitarową. W nawiązaniu do tej metody można mówić o wydobywaniu sweepów, określanych również „zamiataniami”, przy których konieczne jest kostkowanie tylko jednostronne. Wymaga ono wysokiej zwinności i wyjątkowo dobrej synchronizacji rąk.

Jak opanować metody gry?

guitar g754ba56bd 640Nauka gry na gitarze elektrycznej wymaga wytrwałości. Niezbędne jest ponadto zaopatrzenie się w odpowiednie przybory, takie jak na przykład przetworniki gitarowe. Są to urządzenia, których zadaniem jest wychwytywanie mechanicznych wibracji strun. Te są potem przetwarzane w sygnały elektryczne, pozwalające na otrzymanie odpowiedniego dźwięku.

Należy też dodać, że lekcje gry mogą zacząć też osoby leworęczne. Na rynku są bowiem dostępne gitary elektryczne dla leworęcznych. Co więcej, w sklepach ze sprzętem muzycznym można nabyć szeroką grupę akcesoriów ułatwiających granie, a w sieci dostępne są liczne poradniki dla początkujących.

Background Image

Header Color

:

Content Color

: