Dieta dla sportowców - ważna sprawa

zdrowe09Sport przynosi dużo korzyści zdrowotnych - to oczywiste dla większości ludzi. Lecz porównywalnie ważne dla stanu zdrowia jest troska o zbilansowanie posiłków, żeby dostarczać wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Jakie potrawy trzeba przyrządzać, by prowadzić zdrowy tryb życia - zwłaszcza jeśli uprawia się sport?

Przede wszystkim warto wybrać się na konsultacje do specjalisty od żywienia, który skieruje na różne badania. Część może przeprowadzić od razu, jeżeli ma w gabinecie np. aparat do mierzenia cholesterolu, albo ciśnieniomierz. W ogóle własny ciśnieniomierz nadgarstkowy warto mieć też w domu, żeby być w stanie na własną rękę mierzyć tętno i zależnie od osobistych tendencji ustalać poprawny jadłospis. Dietetyk podpowie, jak ustalić plan posiłków, poda również pakiet rad, które będą przydatne później - do domowego planowania i wybierania potraw poza domem, przykładowo w u znajomych.

woda 09Do planowania posiłków może okazać się przydatna waga łazienkowa elektroniczna. Niektóre mają specjalne funkcje, jakie upraszczają dobór poszczególnych witamin i minerałów w potrawach. Trzeba również koniecznie pamiętać o różnego rodzaju chorobach, jakie potrzebują dbałości o dietę. Istotne są nie tylko mikroelementy i witaminy, lecz też indeks glikemiczny. I gdy choruje się na tego typu schorzenie, nie można zapominać o zaopatrzeniu domowej apteczki w igły do insuliny. Ale nie tylko - igły insulinowe trzeba trzymać zwykle przy sobie, zwłaszcza przy posiłkach poza domem. Co ważne, takie choroby wymagające specjalnego menu nie wymuszają rezygnacji ze sportu. Nawet na odwrót - ruch to zdrowie prawie zawsze. Oczywiście, zdarzają się sytuacje, w których powinno się mieć na nodze bandaż kompresyjny albo wybierać konkretne układy ćwiczeń, ewentualnie tylko spacerować, lecz jakiś sport przynosi pożytek.

Powinno się również pamiętać o nawodnieniu. Jak uprawia się sporty, może się przydać kubek niekapek ze słomką, z jakiego można łatwo pić nawet w ruchu. Optymalne nawodnienie jest nie do przecenienia. Niezależnie od ułożonego jadłospisu - o tym zdecydowanie nie można zapominać.

Background Image

Header Color

:

Content Color

: