Sztuki walki – ryzyko i sposoby rehabilitacji
Dyscypliny walki mogą pochwalić się aktualnie rosnącą popularnością. Każdy trener z długim stażem, z pełnym przekonaniem może przyznać, iż tego typu pasje związane są z wieloma pozytywami, lecz też z ryzykiem. Toteż warto jest rozeznać się w kwestii potencjalnych uszkodzeń ciała i opcji rehabilitacji.
Urazy u sportowców uprawiających sztuki walki
W boksie najpoważniejszym zagrożeniem są kontuzje głowy. Bokserzy często miewają zdiagnozowany wstrząs mózgu i deformacje zębów. Po takich urazach konieczna jest odpowiednio przeprowadzona fizjoterapia stomatologiczna, umożliwiająca zachowanie zdrowia jamy ustnej. W karate bądź taekwondo często zdarzają się z kolei zwichnięcia lub deformacje kości. Odpowiednio poprowadzona fizjoterapia sportowa może wspomóc w rychłym powrocie do formy. Specjaliści w tej dziedzinie stosują różne sposoby, żeby zapewnić sportowcowi kontynuację ćwiczeń.
Powrót do zdrowia
Sposób rehabilitacji po kontuzji jest równie ważny, jak terapia. Krioterapia miejscowa znajduje się w grupie najbardziej efektywnych sposobów na uśmierzenie dolegliwości bólowych i opuchlizny po kontuzji. Metoda krioterapii jest w stanie pomóc w szybszym odbudowywaniu się tkanek i niweluje ryzyko powikłań. Urofizjoterapia jest z kolei szczególnie przydatna dla sportowców po kontuzji miednicy i dolnego odcinka pleców. Właściwe zabiegi są pomocne w odbudowaniu pełnej sprawności mięśni dna miednicy, co jest kluczowe dla odzyskania kondycji.
Przypadki obrażeń i rehabilitacji
Nie jeden bokser doświadczył ciężkiego urazu mózgu w czasie turnieju. Po diagnozie planuje się proces rehabilitacyjny obejmujący krioterapię miejscową i fizjoterapię stomatologiczną, co umożliwia rychły powrót do sprawności i ćwiczeń. Nierzadkie są również przypadki zawodników kung-fu, jacy doświadczają poważnych złamań kończyn dolnych. Intensywna fizjoterapia, taping i zestaw ćwiczeń, umożliwiają im szybkie odzyskanie sprawności i powrót na matę.
Sztuki walki to piękny sport, jednak naznaczony prawdopodobieństwem doznania różnych kontuzji. Często nie da się ich wykluczyć, lecz szybka diagnoza i skuteczna fizjoterapia bardzo często pozwalają na powrót do pełnej sprawności.